Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Wayground Content
Used 2+ times
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 150 apples for 3 baskets, the unit rate is 150 ÷ 3 = 50 apples per basket.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 160 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
The unit rate is 40 miles per hour (160 miles ÷ 4 hours).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What is the unit rate per hour?
Back
The unit rate is $13.30 per hour ($79.80 ÷ 6 hours).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Julie can type 300 words in 5 minutes. How many words can she type in 1 hour?
Back
Julie can type 3600 words in 1 hour (300 words in 5 minutes means 3600 words in 60 minutes).
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A machine packs 70 boxes in 5 minutes. What is the unit rate in boxes per minute?
Back
The unit rate is 14 boxes per minute (70 boxes ÷ 5 minutes).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If water flows at a rate of 5 gallons every 25 seconds, what is the unit rate in gallons per second?
Back
The unit rate is 0.2 gallons per second (5 gallons ÷ 25 seconds).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
7 questions
Unit 1 Review Part A
Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Geography Review 6th 2025
Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Present Perfect with For and Since
Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Measurement Terms
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Concetti di Chimica
Flashcard
•
KG
12 questions
Domande sull'Universo e le Galassie
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Day and Night
Flashcard
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Halloween
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Halloween
Quiz
•
3rd Grade
12 questions
It's The Great Pumpkin Charlie Brown
Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
Possessive Nouns
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Halloween Traditions and Origins
Interactive video
•
5th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Halloween Trivia Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
33 questions
Understand Integers and Their Relationships
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
19 questions
Halloween Fun
Quiz
•
6th - 10th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade