Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Quizizz Content
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 150 apples for 3 baskets, the unit rate is 150 ÷ 3 = 50 apples per basket.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 160 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
The unit rate is 40 miles per hour (160 miles ÷ 4 hours).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What is the unit rate per hour?
Back
The unit rate is $13.30 per hour ($79.80 ÷ 6 hours).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Julie can type 300 words in 5 minutes. How many words can she type in 1 hour?
Back
Julie can type 3600 words in 1 hour (300 words in 5 minutes means 3600 words in 60 minutes).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A machine packs 70 boxes in 5 minutes. What is the unit rate in boxes per minute?
Back
The unit rate is 14 boxes per minute (70 boxes ÷ 5 minutes).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If water flows at a rate of 5 gallons every 25 seconds, what is the unit rate in gallons per second?
Back
The unit rate is 0.2 gallons per second (5 gallons ÷ 25 seconds).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate Review

Flashcard
•
5th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade