Ratios, Unit Rate, Better Buy Review

Ratios, Unit Rate, Better Buy Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Unit Rate?

Back

A unit rate is a ratio that has a denominator of 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a cost and quantity?

Back

Divide the total cost by the total quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

50 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equivalent rate of $9 per hour?

Back

$27 in 3 hours.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine the better buy between two products?

Back

Compare the unit prices of each product.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a family buys 4 concert tickets for $252, what is the price per ticket?

Back

$63.00 per ticket.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?