Ratios, Unit Rate, Better Buy Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Unit Rate?
Back
A unit rate is a ratio that has a denominator of 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the total quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
50 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the equivalent rate of $9 per hour?
Back
$27 in 3 hours.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine the better buy between two products?
Back
Compare the unit prices of each product.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a family buys 4 concert tickets for $252, what is the price per ticket?
Back
$63.00 per ticket.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
6th 5-5 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, Proportions Test

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade