Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two quantities with different units, such as miles per hour or cost per item.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 60 miles per hour or $3 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find the amount per one unit.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Lynnette can wash 95 cars in 5 days, how many cars does she wash each day?
Back
19 cars per day.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
Back
$12 per lawn.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per pound if four pounds of bananas cost $6?
Back
$1.50 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is an example of a real-world application of rates and unit rates?
Back
Miles per hour is a common example of a rate.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade