Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two quantities with different units, such as miles per hour or cost per item.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 60 miles per hour or $3 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find the amount per one unit.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Lynnette can wash 95 cars in 5 days, how many cars does she wash each day?

Back

19 cars per day.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

Back

$12 per lawn.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per pound if four pounds of bananas cost $6?

Back

$1.50 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is an example of a real-world application of rates and unit rates?

Back

Miles per hour is a common example of a rate.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?