Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Express the ratio as a fraction in simplest form: 18 ounces to 3 cups

Back

6 to 1

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is NOT a unit rate? 1 minute 3 feet

Back

1 minute 3 feet

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

88 students for 4 classes. How many students per class?

Back

22 students per class

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rate where the denominator is 1.

Back

Unit Rate

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A comparison of two quantities by division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify a ratio?

Back

Divide both terms by their greatest common factor.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?