Module 1 & 2 Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Wayground Content
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a fraction?
Back
To simplify a fraction, divide the numerator and the denominator by their greatest common divisor (GCD).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit price?
Back
The unit price is the cost per single unit of a product, allowing for easy comparison of prices.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
To calculate the unit price, divide the total price by the number of units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean to find a better buy?
Back
Finding a better buy means comparing prices to determine which option offers more value for the same amount of money.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find a percentage of a number?
Back
To find a percentage of a number, multiply the number by the percentage (in decimal form).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a percentage to a fraction?
Back
To convert a percentage to a fraction, write the percentage over 100 and simplify if possible.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
6th grade Math Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
IM Grade 6 Unit 3

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6.AR.3.1-3.5 Flashcardizz Independent Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Math Midterm Follow Up

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
IM Grade 6 Unit 3

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade