Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
5th - 9th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price?
Back
To find the unit price, divide the total price by the number of items. For example, if 3 movie tickets cost $29.25, the unit price is $29.25 ÷ 3 = $9.75.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of 12 gallons of gas for $33?
Back
The unit price is $33 ÷ 12 = $2.75 per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of 5 gallons of gas for $14?
Back
The unit price is $14 ÷ 5 = $2.80 per gallon.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better deal: 12 gallons for $33 or 5 gallons for $14?
Back
12 gallons for $33 is the better deal because it has a lower unit price of $2.75 per gallon.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 22 newspapers are in 2 piles, how many newspapers are in each pile?
Back
There are 22 ÷ 2 = 11 newspapers per pile.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 44 stamps are on 4 sheets, how many stamps are on each sheet?
Back
There are 44 ÷ 4 = 11 stamps per sheet.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
unit rate and better buys

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Best Buy and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
5th - 9th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
5th - 9th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade