Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th - 9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price?

Back

To find the unit price, divide the total price by the number of items. For example, if 3 movie tickets cost $29.25, the unit price is $29.25 ÷ 3 = $9.75.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of 12 gallons of gas for $33?

Back

The unit price is $33 ÷ 12 = $2.75 per gallon.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of 5 gallons of gas for $14?

Back

The unit price is $14 ÷ 5 = $2.80 per gallon.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is a better deal: 12 gallons for $33 or 5 gallons for $14?

Back

12 gallons for $33 is the better deal because it has a lower unit price of $2.75 per gallon.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 22 newspapers are in 2 piles, how many newspapers are in each pile?

Back

There are 22 ÷ 2 = 11 newspapers per pile.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 44 stamps are on 4 sheets, how many stamps are on each sheet?

Back

There are 44 ÷ 4 = 11 stamps per sheet.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?