Dividing Decimals

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+7
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is dividing decimals?
Back
Dividing decimals is the process of dividing numbers that have decimal points, which involves moving the decimal point in the divisor to the right until it becomes a whole number, and then doing the same with the dividend.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you divide a decimal by a whole number?
Back
To divide a decimal by a whole number, simply divide as you would with whole numbers, and place the decimal point in the quotient directly above where it appears in the dividend.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the result of 0.15 ÷ 0.3?
Back
0.5
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the result of 1.8 ÷ 0.2?
Back
9
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost of one item when given the total cost and quantity?
Back
To find the cost of one item, divide the total cost by the number of items.
Tags
CCSS.4.NBT.B.6
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dozen roses cost $29.88, what is the cost of one rose?
Back
$2.49
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the cost of one candle if you know the total cost and the number of candles?
Back
Cost of one candle = Total cost ÷ Number of candles.
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Dividing with Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Decimal Numbers

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6R/H Dividing Decimals Practice Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Decimal Operations

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals (with word problems)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade