Chapter 7 CC1 Extra Practice

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+7
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the best deal when comparing prices?
Back
To determine the best deal, compare the price per ounce or unit. In this case, neither option is the best deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 1.5 cups of milk for every 3 cups of flour, how do you maintain the proportions if you change the amount of flour?
Back
To maintain proportions, use equivalent ratios. If 5 cups of flour are used, the amount of milk should be 2.5 cups.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How long will it take a grading machine that grades 48 tests per minute to grade 288 tests?
Back
It will take 6 minutes to grade 288 tests.
Tags
CCSS.3.OA.A.3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the expression for the total amount of tiles if given as 2x + 8?
Back
The expression 2x + 8 represents the total amount of tiles.
Tags
CCSS.6.EE.B.6
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine the relationship between pages read and points earned?
Back
For every 125 pages read, Daysha earns 5 points, indicating a direct proportional relationship.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is often expressed as a quantity per 1 unit.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the price per ounce of a product?
Back
Divide the total price by the total number of ounces to find the price per ounce.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
6.5B Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates and Proportions Vocabulary

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 3 Review - Rates, Ratios, Percents

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions Word Problems Test

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade