Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something, like miles per hour or dollars per item.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate? 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings

Back

$6 for each hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate of 6 movie tickets costing $30.00?

Back

Divide $30 by 6 to get $5 per ticket.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

When finding a unit rate, you should __________ the top number by the bottom number.

Back

Divide

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?

Back

20 pages

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?