What is the formula to calculate price per square foot?
IM Unit 3 Lesson 1-5 Grade 6

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Price per square foot = Total cost / Total square feet.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If an apartment costs $540,000 and is 450 square feet, what is the price per square foot?
Back
$1,200.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many milliliters are in 1 gallon?
Back
3,785 milliliters.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many milliliters are in 3 gallons?
Back
11,355 milliliters.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the conversion factor from quarts to gallons?
Back
1 gallon = 4 quarts.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many milliliters are in 1 quart?
Back
946.25 milliliters.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a large soup pot holds 20 quarts, what is its volume in liters?
Back
Approximately 19 liters.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Conversions Flashcard Retake

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Measurement Conversions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Measurement Conversion Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Measurement Conversion Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Converting Measurements

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Converting Measurements

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Measurement Conversions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Capacity Conversions

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade