IM Unit 3 Lesson 1-5 Grade 6

IM Unit 3 Lesson 1-5 Grade 6

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate price per square foot?

Back

Price per square foot = Total cost / Total square feet.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If an apartment costs $540,000 and is 450 square feet, what is the price per square foot?

Back

$1,200.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many milliliters are in 1 gallon?

Back

3,785 milliliters.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many milliliters are in 3 gallons?

Back

11,355 milliliters.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the conversion factor from quarts to gallons?

Back

1 gallon = 4 quarts.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many milliliters are in 1 quart?

Back

946.25 milliliters.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a large soup pot holds 20 quarts, what is its volume in liters?

Back

Approximately 19 liters.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?