Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you buy 12 apples for $3, the unit rate is $3 ÷ 12 apples = $0.25 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 15 pizzas for $97.50?

Back

$6.50 per pizza.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is the unit rate?

Back

$1.25 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for rainfall of 6 cm in 3 hours?

Back

2 cm per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 180 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 4 paws per dog?

Back

4 paws per dog.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?