Proportions Word Problems Test

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the unknown variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 20 apples cost $12, how much do 5 apples cost?
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is often expressed as a quantity per 1 unit.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price?
Back
To find the unit price, divide the total price by the number of units.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a smoothie costs $7 for 20oz, what is the cost per ounce?
Back
$0.35 per ounce (Divide $7 by 20 ounces).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the total cost based on unit price?
Back
Total Cost = Unit Price × Quantity.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit 7 Review (Ratios, Rates, Proportions, and Percents)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit 7 Review (Ratios, Rates, Proportions, and Percents)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
District Assessment 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Go math 6th grade module 6 review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade