Proportions Word Problems Test

Proportions Word Problems Test

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the unknown variable.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 20 apples cost $12, how much do 5 apples cost?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is often expressed as a quantity per 1 unit.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price?

Back

To find the unit price, divide the total price by the number of units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a smoothie costs $7 for 20oz, what is the cost per ounce?

Back

$0.35 per ounce (Divide $7 by 20 ounces).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding the total cost based on unit price?

Back

Total Cost = Unit Price × Quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?