Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you drive 300 miles on 10 gallons of gas, the unit rate is 300 miles ÷ 10 gallons = 30 miles per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 527 miles on 17 gallons?
Back
31 miles per gallon (mpg).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better deal: 8 packs of paper for $6.40 or 3 packs for $2.55?
Back
8 packs of paper for $6.40 is the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which option has a lower unit price?
Back
Calculate the price per unit for each option by dividing the total price by the number of units. Compare the results.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of 7 boxes of chicken nuggets for $25.90?
Back
The unit price is $25.90 ÷ 7 boxes = approximately $3.70 per box.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of 3 boxes of chicken fingers for $11.07?
Back
The unit price is $11.07 ÷ 3 boxes = approximately $3.69 per box.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates as comparisons - Adv

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios/Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade