Tolar's U5 Review: All Operations - Integers & Rational Numbers

Tolar's U5 Review: All Operations - Integers & Rational Numbers

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of 3 pounds of peaches at $2.50 per pound?

Back

$7.50

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the first step when multiplying fractions?

Back

Simplify first using cross-cancelling, then multiply numerator times numerator and denominator times denominator.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much do 5 pounds of strawberries cost if one pound is $4.26?

Back

$21.30

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of one rose if a dozen roses cost $29.88?

Back

$2.49

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many miles are in 12 kilometers if 1 kilometer is about 0.62 miles?

Back

7.44 miles

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the total cost when buying multiple items?

Back

Total Cost = Price per Item × Number of Items.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does the term 'rational number' mean?

Back

A rational number is any number that can be expressed as a fraction, where both the numerator and denominator are integers.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?