Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate?

Back

To find the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if 6 movie tickets cost $30, divide $30 by 6 to find the cost per ticket.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 120 customers visit a store in 6 hours, what is the unit rate of customers per hour?

Back

20 customers per hour (120 customers ÷ 6 hours = 20 customers/hour).

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 45 miles in 1 hour?

Back

The unit rate is 45 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

When finding a unit rate, what operation do you perform?

Back

You divide the top number by the bottom number.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 10 apples cost $5, what is the cost per apple?

Back

$0.50 per apple (divide $5 by 10 apples).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 90 miles in 2 hours?

Back

45 miles per hour (90 miles ÷ 2 hours = 45 miles/hour).

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?