Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if a car travels 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if a store sells 120 apples for $60, the unit rate is $60 ÷ 120 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a pump moves 42 gallons in 7 minutes, what is the unit rate?

Back

6 gallons per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How are rates and unit rates similar?

Back

They both compare two different quantities of information.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?

Back

20 pages.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?