Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if a car travels 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if a store sells 120 apples for $60, the unit rate is $60 ÷ 120 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pump moves 42 gallons in 7 minutes, what is the unit rate?
Back
6 gallons per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
15 customers per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How are rates and unit rates similar?
Back
They both compare two different quantities of information.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?
Back
20 pages.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz M6

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade