Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 44 stamps on 4 sheets, the unit rate is 44 ÷ 4 = 11 stamps per sheet.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does the term 'ratio' mean?

Back

A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second. For example, a ratio of 4 to 3 means for every 4 of the first quantity, there are 3 of the second.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 32 minutes?

Back

He can ring up 8 customers in 32 minutes.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 40 dollars for 5 pounds of concrete?

Back

The unit rate is $8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of red apples to green apples if there are 4 red apples and 3 green apples?

Back

The ratio is 4 to 3.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you travel 120 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

The unit rate is 30 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?