Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 44 stamps on 4 sheets, the unit rate is 44 ÷ 4 = 11 stamps per sheet.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the term 'ratio' mean?
Back
A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second. For example, a ratio of 4 to 3 means for every 4 of the first quantity, there are 3 of the second.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 32 minutes?
Back
He can ring up 8 customers in 32 minutes.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 40 dollars for 5 pounds of concrete?
Back
The unit rate is $8 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of red apples to green apples if there are 4 red apples and 3 green apples?
Back
The ratio is 4 to 3.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you travel 120 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
The unit rate is 30 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate/Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Vocabulary: Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade