Fin Mgmt M4

Fin Mgmt M4

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is one of the three rules for effective shopping?

Back

Use incentives wisely.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the price of one pair of socks if 3 pairs cost $6.00.

Back

$2.00

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of apples if 3 pounds cost $2.10?

Back

$0.70

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much change do you get back from a $20 bill if a flash drive costs $16.57?

Back

$3.43

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the term for the amount of money you leave for your server at a restaurant?

Back

Gratuity.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does 'unit price' mean?

Back

The cost per single unit of a product.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If an item is on sale for 25% off its original price of $40, what is the sale price?

Back

$30.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?