Fin Mgmt M4

Flashcard
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is one of the three rules for effective shopping?
Back
Use incentives wisely.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the price of one pair of socks if 3 pairs cost $6.00.
Back
$2.00
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of apples if 3 pounds cost $2.10?
Back
$0.70
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much change do you get back from a $20 bill if a flash drive costs $16.57?
Back
$3.43
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the term for the amount of money you leave for your server at a restaurant?
Back
Gratuity.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does 'unit price' mean?
Back
The cost per single unit of a product.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If an item is on sale for 25% off its original price of $40, what is the sale price?
Back
$30.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Board Feet/Board Foot cost

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Percents (Tax, Tip, Discount)

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Consumer math Semester 1 review

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Unit 6 Test Review: Consumer Math

Flashcard
•
KG - University
15 questions
IM Algebra 1 Unit 2 Lesson 4 Support

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Do I have enough money?

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Percent Change

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
groceries test

Flashcard
•
KG - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade