Unit prices and rates

Flashcard
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
There are 72 biscuits in 3 packs. How many biscuits are in one pack?
Back
24
Tags
CCSS.3.OA.A.3
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Xiana spent $15.50 on 5 plants. How much does one plant cost?
Back
$3.10
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A unit price is the price of ___ item.
Back
1, one, One
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Eric spent $10.80 on 3 cans of paint. How much is one can of paint?
Back
$3.60
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A unit value is when you are asked about things like the weight of a product instead of price. True or False?
Back
True
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit price?
Back
Total Price ÷ Number of Items
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a book costs $12 for 4 copies, what is the unit price of one book?
Back
$3.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Unit prices and rates

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Vocab: Consumer Math

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
4th - 6th Grade
15 questions
Rations/ Rates & Unit Rates

Flashcard
•
4th - 5th Grade
15 questions
Rates Activity

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Rates Test

Flashcard
•
4th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade