Unit prices and rates

Unit prices and rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

4th - 6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.NS.B.3, 6.RP.A.3B

+3

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

There are 72 biscuits in 3 packs. How many biscuits are in one pack?

Back

24

Tags

CCSS.3.OA.A.3

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Xiana spent $15.50 on 5 plants. How much does one plant cost?

Back

$3.10

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit price is the price of ___ item.

Back

1, one, One

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Eric spent $10.80 on 3 cans of paint. How much is one can of paint?

Back

$3.60

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit value is when you are asked about things like the weight of a product instead of price. True or False?

Back

True

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit price?

Back

Total Price ÷ Number of Items

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a book costs $12 for 4 copies, what is the unit price of one book?

Back

$3.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?