3rd 6 Weeks Review #2

3rd 6 Weeks Review #2

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of one specialty cupcake if 6 cupcakes cost $19.50?

Back

$3.25

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of gallons of blue paint to gallons of yellow paint used to make green paint if 4 gallons of blue paint are mixed with 7 gallons of yellow paint?

Back

24 : 42

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a rectangle model is made up of squares and 45% of the model is shaded, what does this percentage represent?

Back

The fraction of the total area of the rectangle that is shaded.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much money did Zalee earn if she worked 22.5 hours at a rate of $12.60 per hour?

Back

$283.50

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What decimal is equivalent to the fraction of days in November that cooking classes were offered if classes were offered on 18 out of 30 days?

Back

0.6

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the cost of one item when given the total cost and quantity?

Back

Divide the total cost by the quantity.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing the relative sizes of two or more values.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?