What is the cost of one specialty cupcake if 6 cupcakes cost $19.50?

3rd 6 Weeks Review #2

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$3.25
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of gallons of blue paint to gallons of yellow paint used to make green paint if 4 gallons of blue paint are mixed with 7 gallons of yellow paint?
Back
24 : 42
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a rectangle model is made up of squares and 45% of the model is shaded, what does this percentage represent?
Back
The fraction of the total area of the rectangle that is shaded.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much money did Zalee earn if she worked 22.5 hours at a rate of $12.60 per hour?
Back
$283.50
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What decimal is equivalent to the fraction of days in November that cooking classes were offered if classes were offered on 18 out of 30 days?
Back
0.6
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost of one item when given the total cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the quantity.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing the relative sizes of two or more values.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
December 9 Exit Ticket

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Topic 5 Assessment

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
11/7/23 Ratios - Graded

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Grade 6 | Unit 2 | Lesson 10: Comparing Situations by Examining Ratios | Practice Problems

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios Unit Test (2)

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
Compare Two Ratios by Using Tables

Flashcard
•
6th Grade - University
15 questions
11/7/23 Ratios - Graded

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Mathlete's Flashcard 4 - Algebraic Reasoning (L-Z)

Flashcard
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade