What is the formula to calculate the percentage of a part compared to a whole?
Unit 3 Test

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Percentage = (Part / Whole) x 100
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Suzie has saved 75% of her goal of $80, how much has she saved?
Back
$60
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price?
Back
The unit price is the cost per single unit of measure, often used to compare prices of different sizes or quantities.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price of an item?
Back
Unit Price = Total Price / Number of Units
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a grocery item costs $4.65 for 31 ounces, what is the unit price per ounce?
Back
$0.15 per ounce
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the relationship between laps and time in a running scenario?
Back
Time per lap = Total time / Number of laps
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If George runs 10 laps in 15 minutes, how long does it take him to run 1 lap?
Back
1.5 minutes per lap
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
4th grade math test

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates LEVEL 1

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Illustrative Mathematics: 6th Grade Unit 3, 1 - 9

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade