Unit 3 Test Review

Unit 3 Test Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

5 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

George runs 10 laps around a track in 15 minutes. How many minutes does it take George to run 1 lap?

Back

1.5 minutes

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A boat travels 14 miles in 30 minutes. What is the speed of the boat per hour?

Back

28 miles per hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A grocery store sells a 31 ounce container of HEINZ ketchup for $4.65. What is the unit price per ounce?

Back

$0.15

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Suzie's goal is to save $80 by New Year's Eve. If she currently has saved 75% of her goal, how much more money does she need to reach her goal?

Back

$20

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

There are 140 6th grade students trying out for a soccer team. Of the group, 40% of them are 13 years old, 50% are 12 years old and the rest are 11 years old. What percentage of the students are 11?

Back

10%