Unit 3 Test Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

5 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
George runs 10 laps around a track in 15 minutes. How many minutes does it take George to run 1 lap?
Back
1.5 minutes
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A boat travels 14 miles in 30 minutes. What is the speed of the boat per hour?
Back
28 miles per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A grocery store sells a 31 ounce container of HEINZ ketchup for $4.65. What is the unit price per ounce?
Back
$0.15
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Suzie's goal is to save $80 by New Year's Eve. If she currently has saved 75% of her goal, how much more money does she need to reach her goal?
Back
$20
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
There are 140 6th grade students trying out for a soccer team. Of the group, 40% of them are 13 years old, 50% are 12 years old and the rest are 11 years old. What percentage of the students are 11?
Back
10%
Similar Resources on Wayground
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate Review

Flashcard
•
5th Grade
8 questions
Ratios / Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th - 7th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
6th Grade Math

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Complex Fractions and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade