Unit Rates Practice

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if 12 eggs cost $3, the unit rate is $3 ÷ 12 = $0.25 per egg.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 0.64 inch of rain fell in 2.5 hours, what is the unit rate of rain per hour?
Back
0.26 inch per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does one egg cost if a dozen eggs cost $1.68?
Back
$0.14 per egg.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the average speed if a bus travels 912 miles in 16 hours?
Back
57 mph.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jeff rode his bicycle 2.75 miles in 12.5 minutes, what is his average speed in miles per hour?
Back
13.2 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the hourly wage if a person earns $234 for 6 days of work at 6 hours per day?
Back
Divide the total earnings by the total hours worked: $234 ÷ (6 days × 6 hours) = $6.50 per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Rates and Unit rates review flashcard

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade