Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if 12 eggs cost $3, the unit rate is $3 ÷ 12 = $0.25 per egg.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 0.64 inch of rain fell in 2.5 hours, what is the unit rate of rain per hour?

Back

0.26 inch per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does one egg cost if a dozen eggs cost $1.68?

Back

$0.14 per egg.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the average speed if a bus travels 912 miles in 16 hours?

Back

57 mph.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jeff rode his bicycle 2.75 miles in 12.5 minutes, what is his average speed in miles per hour?

Back

13.2 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the hourly wage if a person earns $234 for 6 days of work at 6 hours per day?

Back

Divide the total earnings by the total hours worked: $234 ÷ (6 days × 6 hours) = $6.50 per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?