Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 12 apples for $3, the unit rate is $3 ÷ 12 = $0.25 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 152 text messages in 4 days?
Back
38 text messages per day.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a train travels 1,230 miles in 5 hours, what is the unit rate?
Back
246 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the better deal between two options?
Back
Calculate the unit rate for each option and compare them. The option with the lower unit rate is the better deal.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 12 gallons of gas for $33?
Back
$2.75 per gallon.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 5 gallons of gas for $14?
Back
$2.80 per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates in Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade