Rates and Ratios

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $200 for 8 hours of work, the unit rate is $25 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Calculate the unit rate: $200 earned in 8 hours.
Back
$25/hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a rate?
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 40 slices in 5 pizzas. How many slices per pizza?
Back
8 slices per pizza.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of cats to dogs if there are 8 cats and 12 dogs?
Back
3 to 4.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 48 markers in 8 packs. How many markers per pack?
Back
6 markers per pack.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a relationship between two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratios and Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate/Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Bundle 3 REVIEW

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Vocabulary: Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade