Rates and Ratios

Rates and Ratios

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $200 for 8 hours of work, the unit rate is $25 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit rate: $200 earned in 8 hours.

Back

$25/hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a rate?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 40 slices in 5 pizzas. How many slices per pizza?

Back

8 slices per pizza.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of cats to dogs if there are 8 cats and 12 dogs?

Back

3 to 4.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 48 markers in 8 packs. How many markers per pack?

Back

6 markers per pack.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a relationship between two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?