What is a rate?
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often with different units, such as miles per hour or dollars per pound.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. For example, if you pay $8 for 1 pound of concrete, the unit rate is $8 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 60 miles in 1 hour?
Back
The unit rate is 60 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 apples cost $2, what is the cost per apple?
Back
The cost per apple is $2 ÷ 4 = $0.50 per apple.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How are rates and unit rates similar?
Back
They both compare two different quantities of information.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per pound of a 20-lb bag of dog food that costs $23.44?
Back
The cost per pound is $23.44 ÷ 20 = $1.17 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade