Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, often with different units, such as miles per hour or dollars per pound.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. For example, if you pay $8 for 1 pound of concrete, the unit rate is $8 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 60 miles in 1 hour?

Back

The unit rate is 60 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 apples cost $2, what is the cost per apple?

Back

The cost per apple is $2 ÷ 4 = $0.50 per apple.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How are rates and unit rates similar?

Back

They both compare two different quantities of information.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per pound of a 20-lb bag of dog food that costs $23.44?

Back

The cost per pound is $23.44 ÷ 20 = $1.17 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?