6.3E Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

11 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate cost per yard of fabric?
Back
Cost per yard = Total cost / Total yards
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mr. Stanton bought 2.6 yards of fabric for $8.94, what is the cost per yard?
Back
$3.44
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the product of 1/5 and 1/1?
Back
1/5
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the product of 1/5 and 1/6?
Back
1/30
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is 63.2 divided by 5?
Back
12.64
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the product of 2/14 and 1/7?
Back
1/49
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the product of 9/24 and 1/3?
Back
3/8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Multiply decimals by single digit numbers

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
FSA 5th Grade Math

Flashcard
•
5th Grade
9 questions
Lesson 6.6-Discounts and Markups

Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Markup

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Multiplying and Dividing Fractions

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Multiplying Decimals

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Fraction Operations

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade