6.3E Review

6.3E Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate cost per yard of fabric?

Back

Cost per yard = Total cost / Total yards

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mr. Stanton bought 2.6 yards of fabric for $8.94, what is the cost per yard?

Back

$3.44

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the product of 1/5 and 1/1?

Back

1/5

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the product of 1/5 and 1/6?

Back

1/30

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 63.2 divided by 5?

Back

12.64

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the product of 2/14 and 1/7?

Back

1/49

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the product of 9/24 and 1/3?

Back

3/8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?