Budgeting Unit Review.

Flashcard
•
Life Skills
•
9th - 12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

31 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do wages and salary differ?
Back
Salary describes what you earn on an annual basis.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following might you pay WHEN you sign your lease? Finder's fee, Application fee, Security deposit, Renter's insurance
Back
Security deposit
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is NOT a cost of owning a car? License and Registration fees, Gasoline, Utilities, Insurance
Back
Utilities
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is TRUE about unit pricing? Unit prices can help you compare the prices of similar items , Unit price labels are universal throughout the country , It's easy to compare quantities on a unit price label , All states require unit price labels
Back
Unit prices can help you compare the prices of similar items
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A 18oz box of cereal costs $4.99. How would you calculate the unit price?
Back
$4.99 / 18oz
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
6 cans of tomato soup cost $14.99. What is the unit price?
Back
About $2.50
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How does the 50/30/20 rule of thumb for budgeting allocate your income?
Back
50% Needs, 30% Wants, 20% Savings & Debt Repayment
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
19 questions
Budgeting

Flashcard
•
9th - 12th Grade
21 questions
Insurance

Flashcard
•
9th - 12th Grade
26 questions
Budgeting Review

Flashcard
•
9th - 12th Grade
20 questions
Budgeting

Flashcard
•
9th - 12th Grade
20 questions
Budgeting

Flashcard
•
9th - 12th Grade
20 questions
Budgeting

Flashcard
•
9th - 12th Grade
25 questions
Insurance

Flashcard
•
9th - 12th Grade
20 questions
Insurance

Flashcard
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade