Budgeting Unit Review.

Budgeting Unit Review.

Assessment

Flashcard

Life Skills

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

31 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do wages and salary differ?

Back

Salary describes what you earn on an annual basis.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following might you pay WHEN you sign your lease? Finder's fee, Application fee, Security deposit, Renter's insurance

Back

Security deposit

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is NOT a cost of owning a car? License and Registration fees, Gasoline, Utilities, Insurance

Back

Utilities

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is TRUE about unit pricing? Unit prices can help you compare the prices of similar items , Unit price labels are universal throughout the country , It's easy to compare quantities on a unit price label , All states require unit price labels

Back

Unit prices can help you compare the prices of similar items

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A 18oz box of cereal costs $4.99. How would you calculate the unit price?

Back

$4.99 / 18oz

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

6 cans of tomato soup cost $14.99. What is the unit price?

Back

About $2.50

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How does the 50/30/20 rule of thumb for budgeting allocate your income?

Back

50% Needs, 30% Wants, 20% Savings & Debt Repayment

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?