NC CHECK-IN #2 REVIEW

NC CHECK-IN #2 REVIEW

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.NS.B.3

+9

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the price per pound?

Back

Price per pound = Total price / Total weight (in pounds)

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mrs. Kearns bought 1.5 pounds of ground beef for $6.75, what is the price per pound?

Back

$4.50

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the result of the subtraction: 21.56 - 9.56?

Back

12

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is (0.2)²?

Back

0.04

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the reciprocal of a fraction?

Back

The reciprocal of a fraction a/b is b/a.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the reciprocal of 4/5?

Back

5/4

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the product of 0.78 and 0.34?

Back

0.2652

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?