NC CHECK-IN #2 REVIEW

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+9
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the price per pound?
Back
Price per pound = Total price / Total weight (in pounds)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Kearns bought 1.5 pounds of ground beef for $6.75, what is the price per pound?
Back
$4.50
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the result of the subtraction: 21.56 - 9.56?
Back
12
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is (0.2)²?
Back
0.04
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the reciprocal of a fraction?
Back
The reciprocal of a fraction a/b is b/a.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the reciprocal of 4/5?
Back
5/4
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the product of 0.78 and 0.34?
Back
0.2652
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Dividing Fractions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Fractions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Simplifying Fractions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Fractions! Fractions! Fractions!

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Dividing Fractions

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Simplifying Fractions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
MATH VOCABULARY

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
DIVIDING FRACTIONS

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade