Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify a ratio?

Back

To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common divisor (GCD).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or dollars per gallon.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is 1. For example, if you travel 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit rate: 120 customers in 8 hours.

Back

15 customers per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the simplified form of the ratio 34:26?

Back

The simplified form is 17:13.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I paid $15 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?