4-1 to 4-4 Review Flashcardizz

4-1 to 4-4 Review Flashcardizz

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the total number of items needed for multiple batches?

Back

Multiply the quantity of each ingredient by the number of batches. For example, if a recipe calls for 2 eggs and 3 cups of flour for 1 batch, for 3 batches you need 2 * 3 = 6 eggs and 3 * 3 = 9 cups of flour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the cost per item?

Back

Cost per item = Total cost / Number of items. For example, if 15 pizzas cost $97.50, then the cost per pizza is $97.50 / 15 = $6.50.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine if two ratios are equivalent?

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 8 soccer balls are ordered for 12 students, how many soccer balls are needed for 48 students?

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the relationship between the number of students and soccer balls ordered?

Back

The relationship is a direct proportion, meaning as the number of students increases, the number of soccer balls ordered increases at a constant rate.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total cost for a certain weight of hamburger if 3 pounds cost $15?

Back

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?