Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you buy 12 apples for $3, the unit rate is $3 ÷ 12 apples = $0.25 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

Back

50 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate? 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings

Back

$6 for each hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate in cookies per dollar?

Back

9 cookies per dollar.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you pay $279 for 9 concert tickets, what is the cost per ticket?

Back

$31.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?