What is a unit rate?
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a given quantity and cost?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the total cost. For example, if you buy 36 cookies for $4, the unit rate is 36 cookies ÷ 4 dollars = 9 cookies per dollar.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you can buy 36 cookies for $4, what is the unit rate in cookies per dollar?
Back
9 cookies per dollar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in dollars per pound if you spend $40 on 5 pounds of concrete?
Back
$8 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the distance traveled at a constant speed?
Back
To find the distance traveled at a constant speed, use the formula: Distance = Speed × Time.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ernie travels 195 miles in 3 hours, how far will he travel in 5 hours?
Back
325 miles.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the median represent in a box plot?
Back
The median represents the middle value of a data set when it is ordered from least to greatest.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 9th Grade
15 questions
Rates, unit rates and better buy

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates - Blue

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade