Rates and Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio in fraction form that has a denominator of 1.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Harry mowed 8 lawns and earned $96, how much did he earn for each lawn?
Back
$12
Tags
CCSS.4.OA.A.1
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per pound of bananas if 4 pounds cost $6?
Back
$1.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ken can walk 40 dogs in 8 hours, how many dogs can he walk in one hour?
Back
5 dogs per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. How many boxes can they pack in 8 minutes?
Back
112 boxes
Tags
CCSS.3.OA.A.3
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate a unit rate?
Back
Unit Rate = Total Amount / Total Units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the speed in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
6th Grade Unit Conversions
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Area or Perimeter?
Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Simple Interest
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7.RP.2 Constant of Proportionality
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
5th Grade CAASPP Math Review
Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Force and Motion Review (2024)
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
MAP Review ELA
Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Alcohol Assessment
Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade