Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 4.OA.A.1, 3.OA.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio in fraction form that has a denominator of 1.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Harry mowed 8 lawns and earned $96, how much did he earn for each lawn?

Back

$12

Tags

CCSS.4.OA.A.1

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per pound of bananas if 4 pounds cost $6?

Back

$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Ken can walk 40 dogs in 8 hours, how many dogs can he walk in one hour?

Back

5 dogs per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. How many boxes can they pack in 8 minutes?

Back

112 boxes

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate a unit rate?

Back

Unit Rate = Total Amount / Total Units.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the speed in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?