7.4A Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th - 9th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Madeline ran 21.7 miles in 7 hours, what is her unit rate?
Back
3.1 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost per item?
Back
Divide the total cost by the number of items.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pizza costs $12 and has 8 slices, what is the cost per slice?
Back
$1.50 per slice.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the expected number of items in a larger package based on a smaller package?
Back
(Number of pieces in small package / Weight of small package) x Weight of large package.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
PROPORTIONS

Flashcard
•
6th - 9th Grade
15 questions
Solve Proportions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
7th Grade Milestone Review - Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solve Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Pre-Algebra Chapter 6 Review

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratio and Proportions

Flashcard
•
7th - 9th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
19 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade