Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item or the speed per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of granola cost $3.75, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage in miles per gallon?

Back

33 miles per gallon.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. What is the unit rate in miles per gallon?

Back

6 miles per gallon.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?

Back

$1.50 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?