Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item or the speed per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of granola cost $3.75, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
15 customers per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage in miles per gallon?
Back
33 miles per gallon.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. What is the unit rate in miles per gallon?
Back
6 miles per gallon.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?
Back
$1.50 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit rates review flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate after flashcard

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade