Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'x per 1 unit'.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 40 dollars for 5 pounds, the unit rate is 40 ÷ 5 = 8 dollars per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?

Back

The cost per pound is $6 ÷ 4 = $1.50 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A cashier rings up 2 customers in 8 minutes. How many customers can he ring up in 32 minutes?

Back

In 32 minutes, he can ring up 8 customers.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: Oreos for $2.98 for 15 oz or Chips Ahoy for $2.50 for 14 oz?

Back

Chips Ahoy is the better deal.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of customers served if a store sees 120 customers in 8 hours?

Back

The unit rate is 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?