Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A rate with a second quantity of 1 unit.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

Divide the first quantity by the second quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

50 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A recipe requires 4 cups of flour for 2 cakes. What is the unit rate of flour per cake?

Back

2 cups of flour per cake.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if a unit rate is greater than 1?

Back

It means the first quantity is greater than the second quantity.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you earn $120 for 6 hours of work, what is your hourly wage?

Back

$20 per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A cyclist rides 90 miles in 5 hours. What is the unit rate in miles per hour?

Back

18 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?