Intro to Math M3 L2

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the price per item?
Back
Price per item = Total cost / Number of items.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If John spent $36 to buy 4 basketballs, what is the price per basketball?
Back
$9.00 per basketball.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
Unit rate = Total amount / Number of units.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 gallons of milk cost $11, what is the unit rate per gallon?
Back
$2.75 per gallon.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of customers per hour if 120 customers visit in 8 hours?
Back
15 customers per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $46.80 to fill a 13-gallon gas tank, how do you find the price per gallon?
Back
Price per gallon = Total cost / Gallons = $3.60.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mike paid $68 for 4 pizzas. How do you calculate the price per pizza?
Back
Price per pizza = Total cost / Number of pizzas = $17.00 per pizza.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratios/Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Intro to Math M3 L2

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade