Intro to Math M3 L2

Intro to Math M3 L2

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the price per item?

Back

Price per item = Total cost / Number of items.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If John spent $36 to buy 4 basketballs, what is the price per basketball?

Back

$9.00 per basketball.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate?

Back

Unit rate = Total amount / Number of units.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 gallons of milk cost $11, what is the unit rate per gallon?

Back

$2.75 per gallon.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of customers per hour if 120 customers visit in 8 hours?

Back

15 customers per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it costs $46.80 to fill a 13-gallon gas tank, how do you find the price per gallon?

Back

Price per gallon = Total cost / Gallons = $3.60.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mike paid $68 for 4 pizzas. How do you calculate the price per pizza?

Back

Price per pizza = Total cost / Number of pizzas = $17.00 per pizza.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?