Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit rate?

Back

To find a unit rate, you divide the top number by the bottom number.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 7 apps cost $21, what is the cost per app?

Back

$3 per app.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a dozen bagels cost $8.40, what is the cost per bagel?

Back

$0.70 per bagel.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if 50 miles are traveled in 2 hours?

Back

25 miles per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of apples cost $6, what is the cost per pound?

Back

$2 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 10 cookies costing $5?

Back

$0.50 per cookie.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?