What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate?
Back
To find a unit rate, you divide the top number by the bottom number.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 7 apps cost $21, what is the cost per app?
Back
$3 per app.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dozen bagels cost $8.40, what is the cost per bagel?
Back
$0.70 per bagel.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if 50 miles are traveled in 2 hours?
Back
25 miles per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of apples cost $6, what is the cost per pound?
Back
$2 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 10 cookies costing $5?
Back
$0.50 per cookie.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios/Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
47 questions
NC 6th Grade EOG Math Review - Released Test 2015

Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Mean, Median, Mode, and Range

Quiz
•
6th Grade