Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $1.50, the unit rate is $0.50 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 2 hours = 30 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jack jumps 40 times in 4 minutes, how many times does he jump in 1 minute?

Back

10 times per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If apples sell 4 for $2.40, how much do 6 apples cost?

Back

$3.60.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what was the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Christina biked 36 miles in 6 hours, how many miles did she ride in one hour?

Back

6 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?