Ratio and Rates Review

Ratio and Rates Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Quizizz Content

Used 1+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed in the form 'a:b'.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you write a ratio in three different ways?

Back

A ratio can be written as 'a to b', 'a:b', or 'a/b'.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit of another quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5 apples cost $10, what is the unit rate per apple?

Back

The unit rate is $2 per apple.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of first place ribbons to second place ribbons if Megan won 5 first place and 3 second place ribbons?

Back

The ratio is 5:3.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 2-liter bottle of soda costs $2.50, what is the cost for 6 liters?

Back

The cost for 6 liters is $7.50.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a total quantity?

Back

To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?