Ratio and Rates Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Wayground Content
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed in the form 'a:b'.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you write a ratio in three different ways?
Back
A ratio can be written as 'a to b', 'a:b', or 'a/b'.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit of another quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 apples cost $10, what is the unit rate per apple?
Back
The unit rate is $2 per apple.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of first place ribbons to second place ribbons if Megan won 5 first place and 3 second place ribbons?
Back
The ratio is 5:3.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 2-liter bottle of soda costs $2.50, what is the cost for 6 liters?
Back
The cost for 6 liters is $7.50.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total quantity?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
6th Grade math

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Proportions, & Percent Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade