Flashcard 4: Unit Rate

Flashcard 4: Unit Rate

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?

Back

5

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.

Back

31

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

Back

1

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A skydiver falls 144 feet in 3 seconds. How far does the skydiver fall per second?

Back

48

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

Divide the total quantity by the number of units.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?