What is the formula to calculate the price per gallon of gasoline?
Unit 2A Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Price per gallon = Total price / Total gallons.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?
Back
$2.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If k is the solution to the proportion 15/3 = k/5, what is k?
Back
k = 5
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the term 'ratio' mean?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing the relative size of one quantity to another.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
In the ratio of guitars between Jenny and Steve, if Jenny has 3 guitars and Steve has 4, who is first in the ratio?
Back
Steve
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the total time to produce a certain number of items based on a production rate?
Back
Total time = Total items / Production rate.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio/Unit Rates/Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio/Unit Rates/Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Bundle 3 REVIEW

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade