Unit 2A Review

Unit 2A Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the price per gallon of gasoline?

Back

Price per gallon = Total price / Total gallons.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?

Back

$2.50

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If k is the solution to the proportion 15/3 = k/5, what is k?

Back

k = 5

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does the term 'ratio' mean?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing the relative size of one quantity to another.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

In the ratio of guitars between Jenny and Steve, if Jenny has 3 guitars and Steve has 4, who is first in the ratio?

Back

Steve

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the total time to produce a certain number of items based on a production rate?

Back

Total time = Total items / Production rate.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?