What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can drive 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 120 apples and 4 baskets, the unit rate is 120 ÷ 4 = 30 apples per basket.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Anna can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You score 84 points in six games. How much do you score per game?
Back
14 points per game.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?
Back
4 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you buy 15 pizzas for $97.50, what is the unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza.
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Find Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
39 questions
Respect and How to Show It

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Mean, Median, Mode, Range, Interquartile Range

Quiz
•
6th Grade
31 questions
FINAL 6th MATH SOL REVIEW

Quiz
•
6th Grade
47 questions
NC 6th Grade EOG Math Review - Released Test 2015

Quiz
•
6th Grade