Unit Rate
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can drive 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 120 apples and 4 baskets, the unit rate is 120 ÷ 4 = 30 apples per basket.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Anna can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You score 84 points in six games. How much do you score per game?
Back
14 points per game.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?
Back
4 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you buy 15 pizzas for $97.50, what is the unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Use Unit Rates to Solve Problems
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Writing One Step Equations
Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Unit 3 Lesson 14 Flashcard Second Week of Ratios
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Third Six Weeks Test Review #1
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Reading & Writing Algebraic Expressions
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 3 Big Idea 1 Review
Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade