Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

6th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can drive 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 120 apples and 4 baskets, the unit rate is 120 ÷ 4 = 30 apples per basket.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Anna can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You score 84 points in six games. How much do you score per game?

Back

14 points per game.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?

Back

4 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 15 pizzas for $97.50, what is the unit cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?