Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if there are 120 customers in 8 hours, the unit rate is 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 6 movie tickets costing $30?

Back

The unit rate is $30 ÷ 6 = $5 per ticket.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

The unit rate is 150 ÷ 3 = 50 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation do you use to find a unit rate?

Back

You use division to find a unit rate.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How are rates and unit rates similar?

Back

Both rates and unit rates compare two different quantities of information.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for 4 cups of flour to make 12 cookies, what is the unit rate of flour per cookie?

Back

The unit rate is 4 cups ÷ 12 cookies = 1/3 cup of flour per cookie.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?