Unit 7 Review (Extra Credit if 90% or higher)

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the ratio of Stanleys to Nike shoes is 4:5, how many Stanleys are sold if 60 Nike shoes are sold?
Back
48 Stanleys are sold.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the missing value in a ratio?
Back
To find a missing value in a ratio, set up a proportion and solve for the unknown.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost of 7 bags of Nerds Clusters if 5 bags cost $12?
Back
$16.80.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
Divide the total cost by the number of items to find the cost per item.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the hourly wage if a person earns $75 for 6 hours of work?
Back
$12.50 per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 3 cups of chocolate chips and you want to use 21 cups, how many tablespoons of butter do you need?
Back
14 tablespoons of butter.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
6th Grade math

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Open Up Grade 6 Unit 2

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 7 Review (Extra Credit if 90% or higher)

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade