What is a unit rate?
Unit Rate Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find out how much of the first quantity corresponds to one unit of the second quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 200 dollars for 8 hours of work?
Back
$25 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 7 apples cost $4.55, what is the cost per apple?
Back
$0.65 per apple.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following ratios is NOT equivalent to 3:5? 15:25, 9:15, 21:28, 30:50
Back
21:28.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Reese runs 5 miles in 32 minutes. What is her pace in minutes per mile?
Back
6.4 minutes per mile.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ava runs 9 miles in 63 minutes. What is her pace in minutes per mile?
Back
7 minutes per mile.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
12/11 Flashcard: Ratios, Unit Rates, Percents

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and unit rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates in Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade