Unit Rate Review

Unit Rate Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find out how much of the first quantity corresponds to one unit of the second quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 200 dollars for 8 hours of work?

Back

$25 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 7 apples cost $4.55, what is the cost per apple?

Back

$0.65 per apple.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following ratios is NOT equivalent to 3:5? 15:25, 9:15, 21:28, 30:50

Back

21:28.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Reese runs 5 miles in 32 minutes. What is her pace in minutes per mile?

Back

6.4 minutes per mile.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ava runs 9 miles in 63 minutes. What is her pace in minutes per mile?

Back

7 minutes per mile.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?