Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A rate with a second quantity of 1 unit.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Maria walks 12 miles in 3 hours, how many miles does she walk per hour?
Back
4 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Anna can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
You ordered 15 pizzas for $97.50. What is the unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second?
Back
48 feet per second.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Using Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade