Finding unit rates

Finding unit rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $50 for 2 hours of work, the unit rate is $25 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 120 customers in 8 hours, the unit rate is 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for $3.75 for 3 pounds of granola?

Back

$1.25 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is not a unit rate: 70 miles per hour, $15 per pound, 15 pages per 20 minutes, or 1000 meters per kilometer?

Back

15 pages per 20 minutes.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Elijah earns $200 for 8 hours of work, what is his unit rate in dollars per hour?

Back

$25 per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a realtor visits 13 houses in 3 hours, what is the unit rate in houses per hour?

Back

13/3 houses per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?