What is a unit rate?
Finding unit rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you earn $50 for 2 hours of work, the unit rate is $25 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 120 customers in 8 hours, the unit rate is 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
$1.25 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is not a unit rate: 70 miles per hour, $15 per pound, 15 pages per 20 minutes, or 1000 meters per kilometer?
Back
15 pages per 20 minutes.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Elijah earns $200 for 8 hours of work, what is his unit rate in dollars per hour?
Back
$25 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
15 customers per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a realtor visits 13 houses in 3 hours, what is the unit rate in houses per hour?
Back
13/3 houses per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates Overview

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade